Systematic List of Species and Groups Found in Web Key:

(Phyla are listed alphabetically.  Subgroups are listed alphabetically under main groups)
 
 
Return to:
Main Page Alphabetic Index Glossary

 
 
Jump directly to list of groups in phylum:
Phylum Annelida Phylum Chordata, Subphylum Urochordata Phylum Entoprocta Phylum Phoronida
Phylum Arthropoda Phylum Cnidaria Phylum Hemichordata Phylum Platyhelminthes
Phylum Brachiopoda Phylum Ctenophora Phylum Kinorhyncha Phylum Porifera
Phylum Bryozoa Phylum Echinodermata Phylum Mollusca Phylum Sipuncula
Phylum Chaetognatha Phylum Echiura Phylum Nemertea


Phylum Annelida

  1. Class Polychaeta
  2. (Jump to): Order Capitellida Order Cirratulida Order Eunicida Order Phyllodocida Order Sabellida Order Terebellida
  3. Order Capitellida
  4. Family Arenicolidae
  5. Abarenicola pacifica
  6. Family Maldanidae
  7. Clymenella torquata
  8. Euclymene zonalis
  9. Order Cirratulida
  10. Family Cirratulidae
  11. Dodecaceria concharum
  12. Order Eunicida
  13. Family Eunicidae
  14. Eunice valens
  15. Order Phyllodocida
  16. Superfamily Aphroditidacea
  17. Family Aphroditidae
  18. Aphrodita japonica
  19. Family Polynoidae
  20. Arctonoe fragilis
  21. Arctonoe pulchra
  22. Arctonoe vittata
  23. Harmothoe imbricata
  24. Lepidonotus squamatus
  25. Superfamily Glyceracea
  26. Family Glyceridae
  27. Glycera americana
  28. Superfamily Nephtyidacea
  29. Family Nephtyidae
  30. Nephtys ferruginea
  31. Superfamily Nereidacea
  32. Family Nereidae
  33. Nereis brandti
  34. Nereis vexillosa
  35. Superfamily Phyllodocidacea
  36. Family Hesionidae
  37. Micorpodarke dubia
  38. Ophiodromus pugettensis
  39. Order Sabellida
  40. Family Sabellidae

  41. Eudystilia vancouveri
  42. Laonome kroeyeri
  43. Myxicola infundibulum
  44. Schizobranchia insignis
  45. Family Serpulidae
  46. Serpula vermicularis
  47. Family Spirorbidae
  48. Circeis spirillum
  49. Order Terebellida
  50. Family Alvinellidae
  51. Paralvinella palmiformis
  52. Paralvinella sulfincola
  53. Family Terebellidae
  54. Thelepus crispus
  55. Thelepus japonicus
  56. Thelepus setosus

Phylum Arthropoda
(Jump to:) Class Arachnida Class Pycnogonida Subphylum Crustacea Class Malacostraca Class Maxillopoda
  1. Subphylum Chelicerata
  2. Class Arachnida
  3. Superorder Acariformes
  4. Order Trombidiformes
  5. Suborder Prostigmata
  6. Family Halacaridae--marine mites
  7. Class Pycnogonida
  8. Order Pantopoda
  9. Family Ammotheidae
  10. Achelia latifrons
  11. Ammothea verenae
  12. Family Phoxichilidiidae
  13. Phoxichilidium femoratum
  14. Family Pycnogonidae
  15. Pycnogonum stearnsi
  16. Family Tanystylidae
  17. Tanystylum occidentalis
  18. Subphylum Crustacea
  19. Class Malacostraca
  20. Subclass Eumalacostraca
  21. (Jump to): Superorder Eucarida Superorder Peracarida
  22. Superorder Eucarida
  23. Order Decapoda
  24. (Jump to): Suborder Dendrobranchiata Suborder Pleocyemata
  25. Suborder Dendrobranchiata
  26. Family Sergestidae
  27. Eusergestes similis
  28. Sergia tenuiremis
  29. Family Penaeidae
  30. Bentheogennema burkenroadi
  31. Suborder Pleocyemata
  32. (Jump to): Infraorder Anomura Infraorder Brachyura Infraorder Caridea Infraorder Thalassinidea
  33. Infraorder Anomura
  34. Superfamily Galatheoidea
  35. Family Galatheidae
  36. Munida quadrispina
  37. Family Porcellanidae
  38. Pachycheles rudis
  39. Petrolisthes eriomerus
  40. Petrolisthes cinctipes
  41. Superfamily Hippoidea
  42. Family Hippidae
  43. Emerita analoga
  44. Superfamily Paguroidea
  45. Family Diogenidae
  46. Paguristes turgidus
  47. Family Lithodidae
  48. Acantholithodes hispidus
  49. Cryptolithodes sitchensis
  50. Cryptolithodes typicus
  51. Hapalogaster mertensii
  52. Lopholithodes foraminatus
  53. Lopholithodes mandtii
  54. Oedignathus inermis
  55. Phyllolithodes papillosus
  56. Placetron wosnessenskii
  57. Rhinolithodes wosnessenskii
  58. Family Paguridae
  59. Discorsopagurus schmitti
  60. Elassochirus tenuimanus
  61. Labidochirus splendescens
  62. Pagurus armatus
  63. Pagurus beringanus
  64. Pagurus caurinus
  65. Pagurus dalli
  66. Pagurus granosimanus
  67. Pagurus hirsutiusculus
  68. Pagurus kennerlyi
  69. Pagurus ochotensis
  70. Pagurus quaylei
  71. Pagurus samuelis
  72. Pagurus stevensae
  73. Infraorder Brachyura
  74. Superfamily Cancroidea
  75. Family Atelecyclidae
  76. Telmessus cheiragonus
  77. Family Cancridae
  78. Cancer productus
  79. Glebocarcinus oregonensis
  80. Metacarcinus gracilis
  81. Metacarcinus magister
  82. Romaleon antennarium
  83. Superfamily Grapsoidea
  84. Family Grapsidae
  85. Hemigrapsus nudus
  86. Hemigrapsus oregonensis
  87. Pachygrapsus crassipes
  88. Superfamily Majoidea
  89. Family Epialtidae (keyed under family Majidae)
  90. Pugettia gracilis
  91. Pugettia producta
  92. Family Majidae
  93. Chorilia longipes
  94. Hyas lyratus
  95. Oregonia gracilis
  96. Scyra acutifrons
  97. Family Oregoniidae (keyed under family Majidae)
  98. Chionoecetes bairdi
  99. Superfamily Pinnotheroidea
  100. Family Pinnotheridae
  101. Fabia subquadrata
  102. Pinnixa eburna
  103. Pinnixa faba
  104. Pinnixa tubicola
  105. Scleroplax granulata
  106. Superfamily Xanthoidea
  107. Family Xanthidae
  108. Lophopanopeus bellus bellus
  109. Infraorder Caridea
  110. (Jump to): Family Alpheidae Family Crangonidae Family Hippolytidae Family Oplophoridae Family Pandalidae Family Pasiphaeidae
  111. Family Alpheidae
  112. Betaeus harrimani
  113. Family Crangonidae
  114. Crangon alaskensis
  115. Crangon alba
  116. Metacrangon munita
  117. Neocrangon communis
  118. Paracrangon echinata
  119. Family Hippolytidae
  120. Heptacarpus brevirostris
  121. Hippolyte clarki
  122. Heptacarpus sitchensis
  123. Lebbeus grandimanus
  124. Lebbeus groenlandicus
  125. Spirontocaris lamellicornis
  126. Family Oplophoridae
  127. Acanthephyra curtirostris
  128. Hymenodora frontalis
  129. Hymenodora gracilis
  130. Oplophorus spinosus
  131. Systellaspis braueri
  132. Systellaspis cristata
  133. Systellaspis debilis
  134. Family Pandalidae
  135. Pandalopsis dispar
  136. Pandalus danae
  137. Pandalus eous
  138. Pandalus goniurus
  139. Pandalus platyceros
  140. Pandalus stenolepis
  141. Pandalus tridens
  142. Family Pasiphaeidae
  143. Parapasiphae sulcatifrons
  144. Infraorder Thalassinidea
  145. Superfamily Callianassoidea
  146. Family Callianassidae
  147. Neotrypaea californiensis
  148. Family Upogebiidae
  149. Upogebia pugettensis
  150. Superorder Peracarida
  151. Order Amphipoda
  152. Suborder Caprellidea
  153. Infraorder Caprellida
  154. Family Aeginellidae
  155. Mayerella banksia
  156. Tritella pilimana
  157. Family Caprellidae
  158. Caprella angusta
  159. Caprella kennerlyi
  160. Caprella laeviuscula
  161. Suborder Gammaridea
  162. Superfamily Corophioidea
  163. Family Ampithoidae
  164. Peramphithoe humeralis
  165. Superfamily Talitroidea
  166. Family Hyalidae
  167. Protohyale sp
  168. Family Talitridae
  169. Megalorchestia californiana
  170. Suborder Hyperiidea
  171. Infraorder Physocephalata
  172. Superfamily Phronimoidea
  173. Family Hyperiidae
  174. Hyperoche medusarum
  175. Order Isopoda
  176. Suborder Epicaridea
  177. Family Bopyridae
  178. Bopyroides hippolytes
  179. Orthione griffenis
  180. Suborder Flabellifera
  181. Family Aegidae
  182. Rocinela propodialis
  183. Family Cirolanidae
  184. Excirolana kincaidi
  185. Family Limnoriidae
  186. Limnoria lignorum
  187. Suborder Oniscoidea
  188. Family Ligiidae
  189. Ligia occidentalis
  190. Ligia pallasii
  191. Suborder Valvifera
  192. Family Idoteidae
  193. Idotea fewkesi
  194. Idotea ochotensis
  195. Pentidotea resecata
  196. Pentidotea wosnesenskii
  197. Order Lophogastrida
  198. Family Gnathophausiidae (or Gnathophausid section of family Lophogastridae)
  199. Gnathophausia childressi
  200. Gnathophausia gracilis
  201. Gnathophausia longispina
  202. Neognathophausia gigas
  203. Neognathophausia ingens
  204. Order Mysida
  205. Suborder Mysina
  206. Family Mysidae
  207. Stilomysis grandis
  208. Class Maxillopoda
  209. Subclass Thecostraca
  210. Infraclass Cirripedia
  211. Superorder Rhizocephala
  212. Order Akentrogonida
  213. Family Clistosaccidae
  214. Sylon hippolytes
  215. Superorder Thoracica
  216. Order Pedunculata
  217. Suborder Scalpellomorpha
  218. Family Scalpellidae
  219. Pollicipes polymerus
  220. Suborder Lepadomorpha
  221. Family Lepadidae
  222. Lepas anatifera
  223. Order Sessilia
  224. Suborder Balanomorpha
  225. Superfamily Balanoidea
  226. Family Archaeobalanidae
  227. Semibalanus cariosus
  228. Family Balanidae
  229. Balanus crenatus
  230. Balanus glandula
  231. Balanus nubilus
  232. Balanus rostratus

  1. Class Articulata
  2. Order Telotremata
  3. Family Laqueidae
  4. Laqueus californianus
  5. Terebratalia transversa

Phylum Bryozoa (Ectoprocta)
  1. Class Gymnolaemata
  2. Order Cheilostomata
  3. Suborder Anasca
  4. Family Bugulidae
  5. Bugula californica
  6. Family Calloporidae
  7. Callopora horrida
  8. Family Hincksinidae
  9. Cauloramphus spiniferum
  10. Family Membraniporidae
  11. Membranipora membranacea
  12. Suborder Ascophora
  13. Family Smittinidae
  14. Rhamphostomella costata
  15. Family Schizoporellidae
  16. Hippodiplosia insculpta
  17. Order Ctenostomata
  18. Suborder Euctenostomata
  19. Family Alcyonidiidae
  20. Alcyonidium pedunculatum
  21. Family Flustrellidridae
  22. Flustrellidra corniculata
  23. Class Stenolaemata
  24. Order Cyclostomata
  25. Suborder Articulata
  26. Family Crisiidae
  27. Crisia occidentalis
  28. Suborder Cerioporina
  29. Family Heteroporidae
  30. Heteropora pacifica
  31. Suborder Rectangulata
  32. Family Lichenoporidae
  33. Disporella separata
  34. Lichenopora novae-zelandiae
  35. Lichenopora verrucaria
  36. Suborder Tubuliporina
  37. Family Plagioecidae
  38. Plagioecia patina

Phylum Chordata
  1. Subphylum Urochordata
  2. Class Ascidiacea
  3. Order Enterogona
  4. Suborder Aplousobranchia
  5. Family Clavelinidae
  6. Aplidium californicum
  7. Aplidium solidum
  8. Clavelina huntsmani
  9. Distaplia occidentalis
  10. Distaplia smithi
  11. Order Phlebobranchia
  12. Family Ascidiidae
  13. Ascidia paratropa
  14. Family Corellidae
  15. Chelyosoma columbianum
  16. Chelyosoma productum
  17. Corella inflata
  18. Family Perophoridae
  19. Perophora annectens
  20. Order Stolidobranchia
  21. Family Pyuridae
  22. Boltenia echinata
  23. Boltenia villosa
  24. Halocynthia igaboja
  25. Pyura haustor
  26. Family Styelidae
  27. Cnemidocarpa finmarkiensis
  28. Metandrocarpa taylori
  29. Styela gibbsii
  30. Styela montereyensis

Phylum Cnidaria
    (Jump to:) Class Hydrozoa Class Scyphozoa
  1. Class Anthozoa
  2. Subclass Alcyonaria (Octocorallia)
  3. Order Pennatulacea
  4. Suborder Subselliflorae
  5. Family Pennatulidae
  6. Ptilosarcus gurneyi
  7. Subclass Ceriantipatharia
  8. Order Ceriantharia
  9. Family Cerianthidae
  10. Pachycerianthus fimbriatus
  11. Subclass Zoantharia (Hexacorallia)
  12. Order Actiniaria
  13. Family Actiniidae
  14. Anthopleura artemisia
  15. Anthopleura elegantissima
  16. Anthopleura sola
  17. Anthopleura xanthogrammica
  18. Cribrinopsis fernaldi
  19. Epiactis fernaldi
  20. Epiactis lisbethae
  21. Epiactis prolifera
  22. Epiactis ritteri
  23. Urticina columbiana
  24. Urticina coriacea
  25. Urticina crassicornis
  26. Urticina lofotensis
  27. Urticina piscivora
  28. Family Actinostolidae
  29. Stomphia coccinea
  30. Stomphia didemon
  31. Family Metridiidae
  32. Metridium giganteum
  33. Metridium senile subsp. fimbriatum
  34. Order Corallimorpharia
  35. Family Corallimorphidae
  36. Corynactis californica
  37. Order Scleractinia
  38. Family Dendrophyllidae
  39. Balanophyllia elegans
  40. Order Zoanthidea
  41. Family Epizoanthidae
  42. Epizoanthus scotinus
  43. Class Hydrozoa
  44. Order Chondrophora
  45. Family Vellelidae
  46. Velella velella
  47. Order Hydroida (Polyps)(Medusae)
  48. Suborder Athecata (Anthomedusae)
  49. Family Hydractiniidae
  50. Hydractinia laevispina (polyp)
  51. Hydractinia milleri (polyp)
  52. Family Pandeidae
  53. Neoturris brevicornis (medusa)
  54. Family Polyorchidae
  55. Polyorchis penicillatus (medusa)
  56. Suborder Limnomedusae
  57. Family Olindiasidae
  58. Gonionemus vertens (medusa)
  59. Suborder Thecata (Leptomedusae)
  60. Family Aequoreidae
  61. Aequorea victoria (medusa)
  62. Family Aglaopheniidae
  63. Aglaophenia sp. (polyp)
  64. Family Campanulariidae
  65. Obelia dichotoma (polyp)
  66. Orthopyxis everta (polyp)
  67. Family Irenidae
  68. Eutonina indicans (medusa)
  69. Family Mitrocomidae
  70. Mitrocoma cellularia (medusa)
  71. Family Plumulariidae
  72. Plumularia setacea (polyp)
  73. Family Sertulariidae
  74. Abietinaria inconstans (polyp)
  75. Order Siphonophora
  76. Suborder Calycophorae
  77. Family Diphyidae
  78. Muggiaea atlantica
  79. Class Scyphozoa
  80. Order Semaeostomeae
  81. Family Cyaneidae
  82. Cyanea capillata
  83. Family Pelagiidae
  84. Chrysaora fuscescens
  85. Family Ulmaridae
  86. Aurelia labiata
  87. Phacellophora camtschatica
  88. Order Stauromedusae
  89. Suborder Eleutherocarpida
  90. Family Lucernariidae
  91. Haliclystus salpinx
  92. Haliclystus sp.


  • Class Tentaculata
  • Order Cydippida
  • Family Pleurobrachiidae
  • Hormiphora cucumis
  • Pleurobrachia bachei
  • Order Lobata
  • Family Bolinopsidae
  • Bolinopsis infundibulum

  •  

      


    Phylum Echinodermata
      (Jump to:) Class Crinoidea Class  Echinoidea Class Holothuroidea Class Ophiuroidea
    1. Class Asteroidea
    2. Order Forcipulatida
    3. Suborder Aseriadina
    4. Family Asteriidae
    5. Evasterias troschelii
    6. Leptasterias aequalis
    7. Leptasterias coei (tentative)
    8. Leptasterias hexactis
    9. Orthasterias koehleri
    10. Pisaster brevispinus
    11. Pisaster ochraceous
    12. Pycnopodia helianthoides
    13. Order Platyasterida
    14. Family Luidiidae
    15. Luidia foliolata
    16. Order Spinulosida
    17. Suborder Eugnathina
    18. Family Pterasteridae
    19. Pteraster tesselatus
    20. Family Solasteridae
    21. Crossaster papposus
    22. Solaster dawsoni
    23. Solaster stimpsoni
    24. Suborder Leptognathina
    25. Family Echinasteridae
    26. Henricia leviuscula
    27. Henricia pumila
    28. Order Valvatida
    29. Suborder Granulosina
    30. Family Asterinidae
    31. Patiria miniata
    32. Family Goniasteridae
    33. Mediaster aequalis
    34. Family Asteropseidae
    35. Dermasterias imbricata
    36. Class Crinoidea
    37. Subclass Articulata
    38. Order Comatulida
    39. Family Antedonidae
    40. Florometra serratissima
    41. Class Echinoidea
    42. Subclass Euechinoidea
    43. Order Clypeasteroida
    44. Suborder Scutellina
    45. Family Dendrasteridae
    46. Dendraster excentricus
    47. Order Echinoida
    48. Family Strongylocentrotidae
    49. Strongylocentrotus droebachiensis
    50. Strongylocentrotus franciscanus
    51. Strongylocentrotus pallidus
    52. Strongylocentrotus purpuratus
    53. Class Holothuroidea
    54. Order Aspidochirotida
    55. Family Stichopodidae
    56. Parastichopus californicus
    57. Order Dendrochirotida
    58. Family Cucumariidae
    59. Cucumaria miniata
    60. Cucumaria pallida
    61. Cucumaria piperata
    62. Pseudocnus curatus
    63. Family Psolidae
    64. Psolidium bidiscum
    65. Psolus chitonoides
    66. Family Sclerodactylidae
    67. Eupentacta quinquesemita
    68. Class Ophiuroidea
    69. Order Ophiurida
    70. Suborder Gnathophiurina
    71. Family Amphiuridae
    72. Amphiodia urtica
    73. Family Ophiactidae
    74. Ophiopholis aculeata
    75. Family Ophiocomidae
    76. Ophiopteris papillosa
    77. Suborder Ophiurina
    78. Infraorder Chilophiurina
    79. Family Ophiuridae
    80. Subfamily Ophiurinae
    81. Ophiura luetkenii
    82. Order Phrynophiurida
    83. Suborder Eurylina
    84. Family Gorgonocephalidae
    85. Gorgonocephalus eucnemis

    Phylum Echiura (now considered to be part of Phylum Annelida Class Polychaeta)
    1. Order Echiuroinea
    2. Family Echiuridae
    3. Echiurus echiurus subsp. alaskanus
    4. Order Xenopneusta
    5. Family Urechidae
    6. Urechis caupo




    1. Order Coloniales
    2. Family Barentsiidae
    3. Barentsia robusta
    4. Order Solitaria
    5. Family Loxosomatidae
    6. Loxosomella sp




    Family Harrimaniidae




    Phylum Mollusca

      (Jump to:) Class Cephalopoda Class Gastropoda Class Polyplacophora
    1. Class Bivalvia
    2. Subclass Anomalodesmata
    3. Order Pholadomyoida
    4. Family Lyonsiidae
    5. Entodesma navicula
    6. Mytilimeria nuttalli
    7. Subclass Lamellobranchia
    8. Superorder Heterodonta (Eulamellibranchia)
    9. Order Myoida
    10. Suborder Myina
    11. Family Hiatellidae
    12. Panopea abrupta
    13. Family Myidae
    14. Mya arenaria
    15. Suborder Pholadina
    16. Family Pholadidae
    17. Parapholas californica
    18. Penitella penita
    19. Penitella turnerae
    20. Zirfaea pilsbryi
    21. Order Veneroida
    22. Family Cardiidae
    23. Clinocardium nuttallii
    24. Family Chamidae
    25. Pseudochama exogyra
    26. Family Cultellidae
    27. Siliqua patula
    28. Family Mactridae
    29. Tresus capax
    30. Family Montacutidae
    31. Pseudopythina rugifera
    32. Family Petricolidae
    33. Petricola carditoides
    34. Family Psammobiidae:
    35. Nuttallia obscurata
    36. Family Tellinidae
    37. Macoma nasuta
    38. Tellina bodegensis
    39. Tellina modesta
    40. Family Veneridae
    41. Humilaria kennerlyi
    42. Leukoma staminea
    43. Mercenaria mercenaria
    44. Saxidomus gigantea
    45. Venerupis philippinarum
    46. Subclass Pteriomorpha
    47. Order Arcoida
    48. Family Glycymerididae
    49. Glycymeris septentrionalis
    50. Order Mytiloida
    51. Family Mytilidae
    52. Adula californiensis
    53. Modiolus modiolus
    54. Mytilus californianus
    55. Mytilus trossulus
    56. Order Ostreoida
    57. Suborder Pectinina
    58. Family Anomiidae
    59. Pododesmus macroschisma
    60. Family Ostreidae
    61. Crassostrea gigas
    62. Ostrea lurida
    63. Family Pectinidae
    64. Chlamys hastata
    65. Chlamys rubida
    66. Crassodoma gigantea
    67. Family Propeamussidae
    68. Subclass Protobranchia (Palaeotaxodonta)
    69. Order Nuculoida
    70. Family Nuculidae
    71. Acila castrensis
    72. Ennucula tenuis
    73. Family Yoldiidae
    74. Yoldia myalis
    75. Yoldia seminuda
    76. Order Cryptodonta (Solemyoida)
    77. Family Solemyidae
    78. Solemya reidi
    79. Class Cephalopoda
    80. Subclass Coleoidea
    81. Superorder Decabrachia
    82. Order Sepiolida
    83. Family Sepiolidae
    84. Subfamily Rossinae
    85. Rossia pacifica
    86. Order Teuthida
    87. Family Ommastrephidae
    88. Dosidicus gigas
    89. Superorder Octobrachia
    90. Order Octopoda
    91. Family Octopodidae
    92. Enteroctopus dofleini
    93. Muusoctopus leioderma
    94. Octopus rubescens
    95. Class Gastropoda
    96. Subclass Gymnomorpha
    97. Order Onchidiacea
    98. Family Onchidiaceae
    99. Onchidella borealis
    100. Subclass Opisthobranchia
    101. Order Anaspidea (clade Aplysiomorpha)
    102. Family Notarchidae
    103. Phyllaplysia taylori
    104. Order Cephalaspidea
    105. Family Atyidae
    106. Haminoea vesicula
    107. Order Notaspidea
    108. Family Pleurobranchiidae
    109. Berthella californica
    110. Order Nudibranchia
    111. Suborder Aeolidacea
    112. Superfamily Euolidoidea
    113. Tribe Cleioprocta
    114. Family Aeolididae
    115. Aeolidia papillosa
    116. Family Facelinidae
    117. Hermissenda crassicornis
    118. Suborder Arminacea
    119. Superfamily Euarminoidea
    120. Family Arminidae
    121. Armina californica
    122. Superfamily Metarminoidea
    123. Family Dironidae
    124. Dirona albolineata
    125. Dirona aurantia
    126. Suborder Dendronotacea
    127. Family Dendronotidae
    128. Dendronotus diversicolor
    129. Dendronotus iris
    130. Melibe leonina
    131. Family Tritoniidae
    132. Tochuina tetraquetra
    133. Tritonia diomedea
    134. Suborder Doridacea
    135. Family Archidorididae
    136. Archidoris montereyensis
    137. Doris odhneri
    138. Family Goniodorididae
    139. Okenia rosacea
    140. Superfamily Anadoridoidea
    141. Tribe Non-Suctoria
    142. Family Polyceridae
    143. Limacia cockerelli
    144. Triopha catalinae
    145. Superfamily Eudoridoidea
    146. Family Discodorididae
    147. Anisodoris nobilis
    148. Dialula sandiegensis
    149. Discodoris heathi
    150. Peltodoris lentiginosa
    151. Superfamily Eudoridoidea
    152. Family Cadlinidae
    153. Cadlina luteomarginata
    154. Family Onchidorididae
    155. Acanthodoris nanaimoensis
    156. Diaphorodoris lirulatocauda
    157. Family Rostangidae
    158. Rostanga pulchra
    159. Order Sacoglossa
    160. Family Elysiidae
    161. Elysia hedgpethi
    162. Family Limapontiidae
    163. Placida dendritica
    164. Family Stiligeridae
    165. Stiliger fuscovittatus
    166. Subclass Prosobranchia
    167. Order Archaegastropoda
    168. Suborder Pleurotomariina
    169. Family Fissurellidae
    170. Cranopsis cucullata
    171. Diodora aspera
    172. Fissurellidea bimaculata
    173. Puncturella galeata
    174. Family Haliotidae
    175. Haliotis kamtschatkana
    176. Haliotis rufescens
    177. Suborder Trochina
    178. Family Trochidae
    179. Calliostoma annulatum
    180. Calliostoma ligatum
    181. Calliostoma variegatum
    182. Chlorostoma brunnea
    183. Chlorostoma funebralis
    184. Tegula eiseni
    185. Order Mesogastropoda
    186. Suborder Taenioglossa
    187. Family Batillariidae
    188. Batillaria attramentaria
    189. Family Calyptraeidae
    190. Calyptraea fastigiata
    191. Crepidula adunca
    192. Crepidula perforans
    193. Family Capulidae
    194. Trichotropis cancellata
    195. Family Cerithidiidae
    196. Bittium eschrichtii
    197. Family Cymatiidae
    198. Fusitron oregonensis
    199. Family Epitoniidae
    200. Epitonium tinctum
    201. Opalia montereyensis
    202. Family Hipponicidae
    203. Hipponix cranioides
    204. Family Littorinidae
    205. Littorina scutulata
    206. Littorina sitkana
    207. Littorina subrotundata
    208.  Subfamily Lacuninae of Family Littorinidae (formerly Family Lacunidae)
    209. Lacuna variegata
    210. Lacuna vincta
    211. Family Naticidae
    212. Euspira lewisii
    213. Family Velutinidae
    214. Velutina prolongata
    215. Order Neogastropoda
    216. Suborder Rachiglossa
    217. Family Buccinidae
    218. Colus griseus
    219. Searlesia dira
    220. Bucchinum thermophilum
    221. Family Columbellidae (Pyrenidae)
    222. Amphissa columbiana
    223. Astyris gausapata
    224. Family Muricidae
    225. Ceratostoma foliatum
    226. Ocenebra lurida
    227. Family Nassariidae
    228. Nassarius fossatus
    229. Family Neptuneidae
    230. Family Nucellidae
    231. Acanthina spirata
    232. Nucella canaliculata
    233. Nucella lamellosa
    234. Nucella ostrina
    235. Family Olividae
    236. Callianax baetica
    237. Callianax biplicata
    238. Order Patellogastropoda
    239. Suborder Nacellina
    240. Family Acmaeidae
    241. Acmaea mitra
    242. Family Lottiidae
    243. Discurria insessa
    244. Lottia alveus
    245. Lottia asmi
    246. Lottia digitalis
    247. Lottia gigantea
    248. Lottia instabilis
    249. Lottia pelta
    250. Tectura fenestrata
    251. Tectura persona
    252. Tectura scutum
    253. Subclass Pulmonata
    254. Order Archaepulmonata
    255. Family Elobiidae (Melampodidae)
    256. Myosotella myosotis
    257. Class Polyplacophora
    258. Order Neoloricata
    259. Suborder Acanthochitona
    260. Family Acanthochitonidae
    261. Cryptochiton stelleri
    262. Suborder Ischnochitonina
    263. Family Ischnochitonidae
    264. Dendrochiton flectens
    265. Lepidozona mertensii
    266. Lepidozona retiporosa
    267. Stenoplax heathiana
    268. Tonicella insignis
    269. Tonicella lineata
    270. Family Mopaliidae
    271. Katharina tunicata
    272. Mopalia ciliata
    273. Mopalia hindsii
    274. Mopalia lignosa
    275. Mopalia muscosa
    276. Mopalia spectabilis
    277. Mopalia swanii
    278. Placiphorella velata
      1. Class Anopla
      2. Order Heteronemertea
      3. Family Baseodiscidae
      4. Baseodiscus princeps
      5. Family Lineidae
      6. Cerebratulus herculeus var latus
      7. Micrura verrilli
      8. Order Palaeonemertea
      9. Family Tubulanidae
      10. Tubulanus polymorphus
      11. Class Enopla
      12. Order Hoplonemertea
      13. Suborder Monostilifera
      14. Family Amphiporidae
      15. Amphiporus bimaculatus
      16. Family Emplectonematidae
      17. Paranemertes peregrina

      Phylum Platyhelminthes
      1. Class Turbellaria
      2. Order Polycladida
      3. Family Stylochidae
      4. Kaburakia excelsa

      1. Class Demospongiae
      2. Subclass Ceractinomorpha
      3. Order Halochondriida
      4. Family Myxillidae
      5. Myxilla incrustans
      6. Order Haplosclerida
      7. Family Haliclonidae
      8. Haliclona ecbasis
      9. Order Poecilosclerida
      10. Family Mycalidae
      11. Mycale adhaerens
      12. Subclass Tetractinomorpha
      13. Order Axinellida
      14. Family Axinellidae
      15. Stylissa stipitata
      16. Syringella amphispicula
      17. Order Choristida
      18. Family Geodiidae
      19. Geodia mesotriaena
      20. Order Hadromerida
      21. Family Clionidae
      22. Cliona californiana
      23. Family Suberitidae
      24. Suberites suberea forma latus

      1. Class Sipunculidea
      2. Order Sipunculida
      3. Family Golfingiidae
      4. Golfingia pugettensis
      5. Golfingia vulgaris
      6. Family Phascolosomatidae
      7. Phascolosoma agassizii


      Page Created by Dave Cowles, 2005
      Edited by Kirt Onthank 2006; Dave Cowles 2006-
      CSS compatibility developed by Jonathan Cowles, 2007
       

      Salish Sea Invertebrates web site provided courtesy of Walla Walla University